Pozvánka na výstavu v BB-zmenšený_edited.jpg

Výstava Obrazov,fotografií a keramiky

Srdečne všetkých pozývame na kolektívnu výstavu Lenky Rábarovej a Sabiny Mahdálovej s názvom Plamene. Výstava sa skladá z olejomalieb od Lenky Živy, ktoré zachytávajú živel

ohňa v jeho mnohých podobách. Autorka vedie dialóg s ohňom, ktorý dlhý čas len pozoruje a následne prenáša tento zážitok na plátno, kde rozohráva pestrú hru farieb a prekvapivých kompozícií. V ďalšej časti výstavy  uvidíte sériu tematických fotografií a keramiky z ateliéru Duše na zemi. Diela výstavy sú predajné.

uhlíky.jpg
241797970_521017685661167_4060286577449409773_n.jpg
keramiky.jpg

ABOUT ARTIST

My name is Lenka and I am full time artist from the heart of Europe- Slovakia.

Expressing myself through the visual art has been natural to me since the childhood. My passion is not only to beautify the space around me, but also to dive deep into a human consciousness and capture the esence of who we are. What seems to be difficult capture with words becoming easier with brushes and paints.

Art is giving me the space for expressing my thoughts and feelings and most importantly my soul. Often my paintings are about overcomming the personal challenges in hope that it will empower the spectators in their own lifes.

"I would love to touch your soul with my art, creating the pieces which are more than just interior decoration. Pieces that support you on your journey, pieces to help you grow."